Przedłużanie ważności uprawnień czyli zaświadczeń kwalifikacyjnych UDT.
Kogo to dotyczy?
Wszystkich osób, które kiedykolwiek przystąpiły do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego i posiadają zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi lub konserwacji urządzeń, wydane przez Urząd Dozoru Technicznego UDT (lub przez Transportowy Dozór Techniczny TDT czy Wojskowy Dozór Techniczny WDT).
Uwaga: nie mówimy tu o tzw. imiennych zezwoleniach wydawanych przez pracodawcę czy o zaświadczeniach wydanych przez ośrodki szkoleniowe.
O jakie urządzenia chodzi?
Wszystkie urządzenia, do których obsługi lub konserwacji musiałeś / musisz mieć zaświadczenie (uprawnienia) wydane przez urząd dozoru.
Ile kosztuje przedłużenie?
Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem przedłużenie uprawnień jest bezpłatne.
Do kiedy trzeba złożyć wnioski o przedłużenie uprawnień?
To zależy od terminu ważności Twojego zaświadczenia kwalifikacyjnego (tzw. legitymacji):
1. Zaświadczenia wydane przed 1 czerwca 2019 r.: Te uprawnienia straciły ważność 31 grudnia 2023 r. Aby je przedłużyć, należało złożyć poprawnie wypełniony, bezpłatny wniosek do 30 września 2023 r. Osoby, które nie zdążyły tego zrobić, muszą przystąpić do nowego egzaminu przed komisją UDT, opłacając egzamin (w 2024 roku opłata wynosi 269 zł).
2. Zaświadczenia wydane po 1 czerwca 2019 r.: Mają one określoną datę ważności – 5 lub 10 lat, w zależności od typu urządzenia. Najpóźniej do 3 miesięcy przed upływem terminu ważności należy złożyć bezpłatny wniosek o przedłużenie uprawnień na kolejne 5 lub 10 lat, pod warunkiem spełnienia wymaganych kryteriów.
Podstawa prawna przedłużeń:
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
W jaki sposób wypełnić wniosek o przedłużenie i jak go złożyć w UDT?
SPOSÓB PIERWSZY
Tradycyjnym sposobem: pobierz druk wniosku o przedłużenie wydrukuj, podpisz i wyślij listem poleconym do najbliższego oddziału UDT (liczy się data wpływu wniosku w urzędzie).
Jeśli zostało Ci mało czasu – wypełnij, podpisz i zawieź do najbliższego oddziału urzędu UDT.
Adresy oddziałów UDT sprawdzisz tutaj: https://www.udt.gov.pl/kontakt-udt
SPOSÓB DRUGI
Złóż wniosek online przez platformę – link do platformy eUDT
Co potrzebujesz? Swój profil zaufany. Jeśli go nie masz a posiadasz PESEL i konto w banku – możesz najszybciej założyć go przez swój bank. Kliknij i sprawdź jak założyć profil zaufany
Następnie zarejestruj się w portalu e-UDT, wypełnij i wyślij wniosek (w eUDT będziesz mógł/a później sprawdzać status wsnioku).
CO DALEJ?
Jeśli złożyłeś wniosek terminowo – cierpliwie czekaj aż UDT zweryfikuje wniosek i jeśli będzie prawidłowy – wyśle Ci nowe zaświadczenie kwalifikacyjne, które będzie ważne przez 5 lub 10 lat (je również będziesz mógł w przyszłości przedłużać).
Jeśli spóźniłeś się lub nie mogłeś podpisać wniosku bo nie spełniałeś warunków jego złożenia – pozostaje Ci nauczyć się do egzaminu i go zdać przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.